Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?




Poll plugin by MMG

Prečo OI Naše hory vystúpili z Dohody

 

Cítim, že sme dlžníci voči vám, kamarátom a priaznivcom a hlavne ľuďom, ktorých sa bytostne týka táto problematika – slobodnejší prístup vo Vysokých Tatrách, tak skúsim vyrovnať tento „dlh".
Z Dohody sme odišli 21.8.2013. Dôvodom bola pasivita predsedov, ich nekomunikatívnosť a tým nefunkčnosť celej Dohody. Iný a lepší bol prístup predsedu SCK - Juraja Hlatkého. Boli sme sklamaní a rozčarovaní z pomerov medzi klubmi a celkového prístupu k prinavráteniu slobodného pohybu vo Vysokých Tatrách.
Verím, že pochopíte, prečo sme vás o tom neinformovali skôr. Nechceli sme verejne vyhlásiť náš odchod a dať najmä „Tanapákom" signál, že Dohoda sa láme. Členom Dohody sme v tom istom liste sľúbili, že podporíme všetky pozitívne kroky, ktoré budú viesť k spoločnému cieľu: (viď: Návrh zmien )

Vzhľadom na tento „výsledok" sme nemali záujem vyvíjať iné aktivity a tým aj prípadne narušiť možné jednania Dohody s kompetentnými.
Pre úplnosť uvádzam priebeh udalostí ako sme ich zachytili my:
1. Správa TANAP-u na podaný návrh neodpovedala ani do termínu, ktorý sami určili, teda 19. 9. 2013.
2. Z vedenia JAMES-u sa objavili správy, že Dohoda sa rozpadáva (september 2013)
a že vedenie Správy TANAP-u nemá záujem diskutovať s Dohodou.
3. Odpoveď prišla začiatkom októbra 2013. Návrh zamietli. Členovia Dohody sa obrátili na Ministerstvo životného prostredia.
4. Dohoda sa stretla v novembri 2013 s RNDr. R. Rybaničom (gen. riaditeľ Sekcie ochrany prírody a tvorby krajiny). Obsah stretnutia nie je známy. Pravdepodobné (ale nepotvrdené!) je to, že zrejme šlo o sťažnosť na vedenie S TANAP-u. MŽP údajne odporúčalo Dohode vybrať z návrhu približne 20 trás, o ktorých sa potom bude uvažovať. Dnes už vieme, že nikdy nič také nemali ani len v úmysle.
(viď: Štát neplánuje zrušiť zákazy a obmedzenia v Tatrách )
5. KST odchádza z Dohody (december 2013).
Tak nezostala iná možnosť, len sa obrátiť na vládu cez Petíciu za otvorenie Vysokých Tatier! Petičný formulár: http://www.kst.sk/

Od vtedy zostávajúci traja členovia Dohody pod vedením I. Kollera (predseda SHS JAMES) neurobili nič, až do vyhlásenia Petície KST za sprístupnenie časti Vysokých Tatier (viď: http://www.kst.sk/ ).
Ako OINH sme spravili z nášho pohľadu všetko, čo bolo v danom prostredí možné (s týmito predstaviteľmi klubov a spolkov). Našim hlavným cieľom v úvode bolo otvorenie diskusie o tomto probléme na miestnej - tatranskej a podtatranskej úrovni. Zásluhou internetu a médií sa ukázalo, že je to téma zaujímavá pre celé Slovensko. Pri štarte sme ani neuvažovali, že budeme sami alebo aj v spolupráci s niekým priamo presadzovať sprístupnenie TANAP-u. To je cieľ pre veľké kluby alebo iných nadšencov, ako pár ľudí spod Tatier. Nakoniec sa nám na požiadanie KST podarilo dať všetky kluby dokopy a spoločne uzavrieť Dohodu. Osobne za najvýraznejší vklad OINH považujem splnenie našej požiadavky na vypracovanie návrhu zmien pre sprístupnenie TANAP-u. Sme presvedčení, že bez toho by sme teraz nemali ani len skutočný obraz o tom, ako má vyzerať priestor pre turistov vo Vysokých Tatrách. Návrh zmien je teda tu a je dostupný pre všetkých, ktorí budú chcieť z neho čerpať, alebo presadiť navrhované cesty. Vidíme to ako „štafetu", kde sme s niečím prišli a ďalší to po nás posunú ďalej až do úspešného konca. Sme pripravení kedykoľvek pomôcť dosiahnuť tento cieľ.

Martin Porada
OI Naše hory
(Komentáre píšte na: nasehorysk@gmail.com )
Z rôznych otázok je najčastejšia na OINH táto: Prečo ste tak zrazu z Dohody odišli?
Nebolo to ani zrazu, ani prekvapivé. Prvý zásadný problém s predsedami klubov sme mali už v prvom mesiaci, keď sa zmluva len tvorila. Hoci sme my, ako OI Naše hory, koordinovali spojenie týchto klubov, rástlo v nás podozrenie, že celá záležitosť je pre časť zástupcov len formálna. Niektorí predsedovia sa nedržali ani písomne dohodnutých vecí. Samotná zmluva je z nášho pohľadu obsahovo slabá až prázdna. Nie je tam stanovený žiadny konkrétny cieľ, len všeobecné zámery. Brali sme ju skôr ako signál, že kluby a spolky sa vedia zjednotiť v spoločnej veci. Naozaj to vyzeralo, že sme vtiahnutí do nejakého politického humbugu niektorých predsedov pre ich členské základne a média. Z týchto dôvodov sme opätovne podmienili našu účasť v Dohode tým, aby sa vypracoval konkrétny návrh pre zmeny v TANAP-e aj s časovým plánom. V opačnom prípade sme boli rozhodnutí vzdať sa spolupráce. Našu podmienku prijali všetci. Navyše predseda SCK pridal požiadavku na úpravu Zákona o ochrane prírody a krajiny. (viď: Zápisnica )