Naše hory logo


Naša anketa

Mali by sa podľa Vás Tatry otvoriť viac turistom?




Poll plugin by MMG

Tma okolo nového NP a fiasco iniciatívy “Aj my sme Tatry”

V poslednom roku a k času tzv. zimnej uzávery sa opäť zdvihla vlna diskusií o podmienkach pre turistov a novom NP, čo súvisí aj s obmedzeniami v mimoriadnej situácií (COVID-19).  Okrem otázok a názorov je tu aj nárast záujmu o „Vysokohorského sprievodcu“ (J. a A. Andráši), čo nás primälo pokračovať v tejto téme.

Najprv k vašim názorom a otázkam:

 A.

Tatry posledné roky akosi „zamrzli“. Tanapáci na čele s Majkom nevedia s novým NP pohnúť už od r. 2017, nehovoriac o starom, ktorý nebol platný 15 rokov. Stále je tu akési provizórium. Výzvu-petíciu za lepšie podmienky  sme podpísali a odvtedy čakáme. A nič! Ani z iniciatívy „Aj my sme Tatry“ ani zo Správy TANAP-u. Ako to vyzerá, sú v pláne aj pozitívne zmeny, čo od toho čakať? Môžete situáciu nejako objasniť?

 B. 

Ako vidíte vývoj situácie vo VT?  Už ďalší rok sú Tatry preplnené turistami a nikto, ani na Správe TANAP-u  ani vyššie, nemá o riešenie tejto situácie záujem. Akoby sa ich to ani netýkalo. Možno ani niet osoby, ktorá by vedela ako to má fungovať. Predpokladané zmeny z MŽP v národných parkoch niečo hmlisto naznačujú, ale nikto nič určité nepovedal. Podobne to nedopadlo aj s iniciatívou „Aj my sme Tatry“. Nechápem, čo bol skutočný dôvod, motivácia týchto ľudí? Viete aspoň vy, aký dali TANAP-u návrh? Alebo použili ten, ktorý ste vypracovali aj vy ešte pred 8 rokmi? Zrejmé je, že...

C.

Som skeptik pokiaľ ide o zlepšenie podmienok pre nás, teda nový NP. Starý bola zlátanina obsahom aj formou, že som to hodil rovno do koša. S partiou chodíme slobodne a máme zlezených cez 40 štítov mimo tzv. povolených. Funkčný systém by bol fajn, ale kedy a kto ho stvorí?! Od drevorubačov a pytliakov, ako je Majko, nič nečakám. Ich nový minister (J. Budaj) má iných starostí vyše hlavy. To im „squelo“ vyhovuje!  Spolky v „Aj my sme Tatry“ sa stratili ako dym vo vetre. Tu rovnako nebolo komu veriť a nič som im nepodpísal (petíciu). Škoda času. Pred ... 

K vývoju vo Vysokých Tatrách:

  1. Správa TANAP-u v r. 2016 priznala, že NP je neplatný od r. 2003! Web Správy TANAP-u ukazoval pripravovaný a voľnejší NP (2012), ktorý otváral napr. Gerlach, Lomnický štít a ďalšie možnosti (Text).
  2. 14.6.2017 Správa TANAP-u zverejnila zoznam vyhradených miest (tzv. dočasné podmienky platné do vzniku nového NP v tom istom roku). Zoznam kopíroval reštrikcie zo starého, neplatného NP a ukazoval aká asi bude budúcnosť. Na situáciu reagovali protestom OI NAŠE HORY a najmenej ďalších 5 subjektov (turisti, horolezci). Pripravovaný návrh NP (2012), po protestoch, okamžite stiahli. Všetci sme sa obrátili na MŽP. Ostalo to bez reakcie. „Dočasné podmienky“ tak platia už piaty rok! (Poznámka: Z predsedov klubov nikto na tieto obmedzenia oficiálne nereagoval.) 
  3. R. 2018 priniesol návrh nového NP. Ako dočasné podmienky, aj ten kopíruje starý NP (2003) a rozširuje obmedzenia bez vysvetlenia. SHS JAMES a KST ho v podstate prijali a žiadali čiastočné úpravy.
  4. Stretnutia klubov so Správou TANAP-u (2018, 2019) nepriniesli žiadne zmeny.
  5. V marci r. 2019 vznikla iniciatíva „Aj my sme Tatry“ (AMST). Kluby tak mali od Dohody (2013) druhú možnosť spoločne zlepšiť podmienky v NP. Nič nedosiahli. Otázky na iniciatívu AMST zostávajú bez odpovede, všetci od toho ušli. Stručne k AMST...

Oči turistov, skialpinistov, horolezcov a ďalších sa dnes upierajú k ministrovi, Jánovi Budajovi a jeho ministerstvu (MŽP), ktorí majú nielen moc, ale najmä skutočný záujem zmeniť dlhodobo diskriminačný stav v TANAP-e. Zámerne hovoríme len o tejto jednej časti širokého plánu MŽP, ktorá sa dotýka priamo návštevných podmienok v TANAP-e.

Kto sleduje kroky J. Budaja zistil, že to zďaleka nie je jednoduchá a samozrejmá vec (rozhovor s ministrom J. Budajom). Okrem problémov s partnermi vo vláde (B. Kollár, Sme rodina), je tu silný odpor zo strán tých, ktorí sedia prilepení na svojich úradníckych stoličkách, osobných výhodách a neraz aj vo výnosných kšeftoch prekáblovaní cez korupciu na kde-koho. Celý život pasívni byrokrati sa zrazu prebrali: protesty, pamflety, demonštrácie a barikádové aktivity, ktoré neraz vyústili k fyzickému zastrašovaniu až napádaniu napr. dobrovoľných ochrancov prírody a iných účastníkov sme mohli vidieť, a niektorí aj osobne zažiť. (Príznačné je, že nikto z nás – turistov, skialpinistov, horolezcov a ďalších, ktorí roky mudrujú o nespravodlivosti a o lepších podmienkach v našich horách, sa k podobnému, ale iste slušnejšiemu, a navyše Ústavou SR oprávnenému vzdoru, nikdy nemal.)

Pozícia J. Budaja a jeho tímu je vskutku zapeklitá. Tu je potrebné, ba nutné, aby bolo počuť aj náš spoločný hlas. Chceme požiadať vás všetkých, aby sme nezaváhali a nenechali si túto príležitosť ukradnúť vystrašenými aparáčikmi a skorumpovanými lokajmi – a podporme tento boj. Inak to môže skončiť len na papieri a sme tam kde sme teraz. Minister je tiež len obyčajný človek a jeho pozícia je iba dočasná na to, aby niečo pozitívne urobil. Aj on, aj jeho ľudia, potrebujú každú podporu, každý náš hlas, aby naši oponenti nepochybovali, že je tu široká a oprávnená požiadavka na nápravu deformácií v ochrane aj užívaní nášho spoločného prírodného bohatstva.

Teraz, keď sa láme čas, je potrebné oficiálne podporiť ministra a jeho tím, snáď ešte vhodnejšie aj v spojení s časom Vianoc a koncom roka. Veríme, že pomôžete vy aj vaši priatelia.

Ako ich podporiť? Je to na každom z nás, či to bude list, mail, osobná účasť na stretnutiach a pod. To je minimum, čo môžeme pre nás a aj za nás spraviť. UROBME TO TERAZ - DNES!

Kontakty na ministra a MŽP:

Ministerstvo životného prostredia SR
Kancelária ministra
Nám. Ľ. Štúra 1
812 35 Bratislava

podatelna@enviro.gov.sk